Lykovec muránsky
Zdroj: Stanislav Kavulič

Flóra národného parku

Národný park jedinečných rastlinných endemitov

Vďaka geografickej polohe Muránskej planiny na rozhraní vyšších, chladnejších pohorí a teplejších predhorí, s rozmanitým geologickým podkladom a reliéfom, ako aj špecifickou mikroklímou, vznikli podmienky, ktoré na relatívne malej ploche v bezprostrednej blízkosti umožňujú prežitie mnohých druhov rastlín s rozdielnymi ekologickými nárokmi.

Lesy Muránskej planiny

Väčšinu územia pokrývajú lesy. Pôvodné bukové a jedľovo-bukové lesy ustúpili vplyvu človeka a boli nahradené porastmi so smrekovou dominanciou. Na juhu planiny prevládajú vápnomilné bučiny, lipovo-javorové sutinové lesy a teplomilné dubové lesy. Niektoré stromy v týchto ťažko prístupných oblastiach dosahujú úctyhodný vek 300 až 400 rokov. Na území národného parku rastie niekoľko vzácnych alebo chránených druhov drevín, vrátane tisu obyčajného, jarabiny mišpuľkovej a jarabiny Hazslinszkého.

Lúky a pasienky

Menej zastúpené, ale o to vzácnejšie sú spoločenstvá podhorských lúk a pasienkov, ktoré prispievajú k pestrosti krajiny Muránskej planiny. Najkrajšie a najbohatšie sú lúky a pasienky, kde tradičné hospodárenie pretrváva dodnes v podobe pravidelného kosenia a primeraného spásania. Tým sa udržiavajú optimálne podmienky pre život mnohých lúčnych druhov rastlín, niekedy ohrozených.

K veľmi cenným spoločenstvám Muránskej planiny patrí vegetácia na skalách a strmých svahoch. Na neprístupných skalných svahoch, zrázoch, skalných terasách a hrebeňoch nájdeme najvzácnejšiu rastlinu územia – lykovec muránsky. Jeho výskyt je obmedzený len na Muránsku planinu a jeho pôvod siaha do dávnych geologických období. Na kolmých vápencových brálach a hrebeňoch rastú okrem lykovca muránskeho aj ďalšie vzácne druhy rastlín, ako napríklad prvosienka holá, lomikameň metlinatý, taričník skalný a poniklec slovenský.

Mokraďové spoločenstvá

Medzi najcitlivejšie a najviac ohrozené spoločenstvá Muránskej planiny patria mokraďové spoločenstvá – podmáčané lúky, rašeliniská, slatiny a prameniská. Okrem úlohy v zdravom fungovaní krajiny tieto oblasti skrývajú v sebe množstvo prírodných skvostov. V slatinách rastú vzácne a ohrozené druhy, ako je ružovo kvitnúca prvosienka pomúčená, nádherný žltohlav najvyšší, tráva - ostrica Davallova a zriedkavý kropenáč trváci pravý.